Commissions Since 1813

List of works commissioned by the Royal Philharmonic Society

1813 - 1849 / 1850 - 1899 / 1900 - 1999 / 2000 - 2004 / 2005 - 2009 / 2010 - 2014 / 2015 to date

2010
*Martin Suckling: To see the dark between (Aronowitz Ensemble, Wigmore Hall)
*Dimitris Economou: Metamorphosis (members of the Philharmonia, Patrick Bailey conductor)
*Shiva Feshareki: out of sorts (members of the Philharmonia, Patrick Bailey conductor)
*^Michael Langemann: Epode for string quartet (Solstice Quartet, Cheltenham Music Festival)
*Christian Mason: Looking for the Land that is Nowhere (Lydia Kavina, theramin, members of the Philharmonia, Patrick Bailey conductor)

2011
Dario Palermo: The Difference Engine (score for dance work, commissioned by RPS Drummond Fund, 12 October 2011)
Darren Bloom: Three (Manus Noble, guitar)
*^Charlotte Bray: Replay (Festival Academy Soloists: Alexandra Wood violin, Cian O’Duill viola, Robin Michael cello, Huw Watkins piano, Cheltenham Festival)
*Steven Daverson: Schattenwanderer (Mark van der Wiel, clarinet, members of the Philharmonia, Clark Rundell conductor)
*Edward Nesbit : Concerto for violin and ensemble (Maya Iwabuchi, violin, members of the Philharmonia, Clark Rundell conductor)
*Mark Simpson: Lethe (Byron Fulcher, trombone, members of the Philharmonia, Clark Rundell conductor)

2012
*Stef Conner: Arranging Old Silks (Philharmonia MOT 2012)
*David Curington: Nine Accumulations (Philharmonia MOT 2012)
*Philip Dawson: Heath’s Contraption (Philharmonia MOT 2012)
*^Lauri Supponen: The Dordrecht Humaphone (BBC Singers, Cheltenham Festival 2012)
Tom Harrold: Locked Horns (Total Brass, 17 May 2012)

2013
You can read more about our Bicentenary Commissions here.

Poul Ruders: String Quartet No 4 (Premiered at the Barbican centre by the Vertavo Quartet 9 March 2013)
Jonathan Lloyd: Old Racket (for strings)
(Premiered on Friday 12 April 2013 at the Barbican Centre by the BBC Symphony Orchestra, conducted by Sir Andrew Davis)
Jonathan Lloyd: New Balls (for winds)
(Premiered on Friday 17 May 2013 at the Barbican Centre by the BBC Symphony Orchestra, conducted by James Gaffigan)
Judith Weir: I give you the end of a golden string (premiered on 8 June at the Aldeburgh Festival by Britten Sinfonia, conducted by Ryan Wigglesworth)
Sally Beamish, Charlotte Bray, Anna Meredith, Thea Musgrave: Innocence and Experience (premiered on 9 June at the Aldeburgh Festival by the New London Children's Choir, conducted by Ronald Corp)
Harrison Birtwistle: Songs from the Same Earth (premiered on 13 June by tenor Mark Padmore and pianist Andrew West)
+Julian Philips: Maxamorphosis (score for dance commissioned by RPS Drummond Fund, May 2013)
Magnus Lindberg: Red House (premiered on 22 June at the Aldeburgh Festival by Birmingham Contemporary Music Group, conducted by Oliver Knussen)
Wolfgang Rihm: A Tribute (Über die Linie VIII) (Halle Orchestra, conducted by Mark Elder)
+Kenneth Hesketh:Forms Entangled, Shapes Collided (score for dance work, Repetition of Change, commissioned by RPS Drummond Fund, February 2013)
Huw Watkins: Little Symphony (David Curtis, conductor; Orchestra of the Swan, 21 June 2013) As part of Composer in the House.
Mark-Anthony Turnage: Frieze (RPS, BBC Radio 3 and New York Philharmonic co-commission - premiere: BBC Proms, 11 August 2013)
*Tom Coult: (Philharmonia MOT June 2013)
*Arne Gieshoff: Ad Bestias (Philharmonia MOT June 2013)
*Christopher McAteer: Casement (Philharmonia MOT June 2013)
*^David Onac: String Quartet No.6 (Carducci Quartet, Cheltenham Music Festival)
*#Robert Peate: Pearl (Clare Hammond piano, Presteigne Festival 2013)
Bertie Baigent: Joie de Vivre (RPS Fanfare Commissions; brass players of the NYO, conducted by Mathew Coorey, 11 August 2013)
Tom Harrold: Fanfaronade (RPS/IAMA Fanfare Commission; Buzz Brass, 7 November 2013)
Benjamin Graves: Le Science de Monsieur Berlioz (Players from GSMD, 1 November 2013)
Joshue Kaye: Le Science de Monsieur Berlioz (Players from GSMD, 1 November 2013)
Ella Jarman-Pinto: Le Science de Monsieur Berlioz (Players from GSMD, 1 November 2013)
Aled Smith: Uncertain Light (Alexandra Dariescu, piano, November 2013)

2014
*Matthew Kaner: Mosaic (Philharmonia MOT June 2014)
*Michael Cutting: I am a strange loop II (Philharmonia MOT June 2014)
*Samantha Fernando: Sense of Place (Philharmonia MOT June 2014)
*#Daniel Kidane: Spear (Kate Romanom clarinet & Richard Uttley, piano, Presteigne Festival 2014)
*^Tom Stewart Flying Kites: Concentric Ceilings (Fidelio Trio, Cheltenham Festival 2014)
Dobrinka Tabakova: PULSE (score for film in collaboration with film-maker Ruth Paxton, February 2014)
Huw Watkins: Remember (Ruby Hughes, soprano; David Curtis, conductor and Orchestra of the Swan, 30 May 2014 Stratford-upon-Avon, Civic Hall) As part of Composer in the House.

* = winners of the RPS Composition Prize for young composers
^ = supported by the Susan Bradshaw Composers' Fund
# = Presteigne Festival Alan Horne Memorial commission
+ = RPS Drummond commission
~ = New Generation commission

Related Pages

OUR MEMBERS

Chi-chi Nwanoku MBE, Founder, Artistic and Executive Director, Chineke! Foundation; Founder, principal Double Bass, OAE: As a musician it feels vital to be part of the RPS family, and its endeavours to go-all-out for the sake of music.

DID YOU KNOW?

The cost of a bassoon for a young player starting their professional training is about £15,000. The RPS John Barbirolli Fund offers much needed financial assistance with instrument purchase.